Украйна обвини руските войски, че са ударили психиатрична болница в района на източния украински град Изюм, съобщи Ройтерс, като се позовава на областния управител на Харков Олег Синегубов.
В изявление в чат приложението Telegram Синегубов посочи, че по това време в болницата е имало 330 души, някои от които приковани към инвалидни колички или неспособни да се движат. По думите му 73 души са били евакуирани.
"Това е военно престъпление срещу цивилни, геноцид срещу украинската нация", каза Синегубов.
Ройтерс засега не може да потвърди чрез независим източник изнесената информация за район, в който се съобщава за ожесточени боеве още от първия ден на нахлуването на руските войски в Украйна на 24 февруари. Русия отрича да напада цивилни в рамките на така наречената от нея "специална операция" за разоръжаване и "денацификация" на Украйна.Нападението, за което се съобщава, последва бомбардировка на болница в Мариупол в сряда, при която според украинските власти са загинали трима души, включително дете. Русия заяви, че ще разследва случая, но някои официални представители отхвърлиха съобщенията за него като "фалшиви новини".
Отделно Синегубов съобщи, че руските войски са обстрелвали жилищни райони на Харков 89 пъти в рамките на денонощие, но добави, че няма опасност за гражданите, след като е бил ударен институт с ядрена лаборатория в него.Вчера съветник в украинското вътрешно министерство заяви, че руски самолети са бомбардирали институт в Харков, в който има експериментален ядрен реактор, информира БТА.
"Засега няма заплаха за гражданското население", каза Синегубов във видеопослание.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Николай Попов: Дълго време ме е следил боксьор
Село Безмер излиза на протест в петък, жителите ги е страх от US самолетите
Кола се заби в автобус, 26-годишен шофьор загина тази сутрин
8% спад в доверието към кабинета "Радев" за два месеца, ПП-ДБ измести ГЕРБ
Как топлинният стрес може да повлияе на яйчника и качеството на яйцеклетката?
Ива Милева: Най-трудното по пътя към диагнозата е неизвестността, докато чакаш да разбереш какво ти е
На какво се дължи хъркането?
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Определиха максималната продължителност на човешкия живот
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
Млад мъж скочи върху капака на патрулка и изпотроши предното ѝ стъкло във Варна
"Маркет Линкс": Доверието в кабинета "Радев" спада
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Щастлива развръзка: Откриха Наталия и арестуваха пастрокът й Асен
BNP Paribas надмина прогнозите с растеж на търговията с акции и банкирането на дребно
Печалбата на Tesla се срива на фона на растящите разходи за AI и роботи
Петролът поскъпва, след като хутите атакуваха два саудитски танкера в Червено море*
Целта на Alphabet за разходи за 205 млрд. долара подхрани опасенията около AI манията